n-LAB

Mikrotomografia rentgenowska i druk 3D

Technologie

Tomografia przemysłowa (rentgenowska) ‐ badanie nieniszczące, polegające na prześwietlaniu badanego obiektu promieniowaniem rentgenowskim o dużej energii i późniejszej komputerowej rekonstrukcji obrazu warstwowego.
Tą techniką badane są obiekty wykonane z materiału o dużym współczynniku absorpcji (metale, spieki, minerały) i/lub o dużych gabarytach, tj. średnicy do 500 mm i wysokości do 1000 mm. W zależności od wymiarów obiektu minimalne wykrywane szczegóły wynoszą od 0,4 mm do 0,04 mm.

Mikrotomografia rentgenowska ‐ badanie nieniszczące polegające na prześwietlaniu badanego obiektu
promieniowaniem rentgenowskim i późniejszej komputerowej rekonstrukcji obrazu warstwowego. Tą techniką badane są obiekty, które mając mniejsze gabaryty pozwalają uzyskać większą liczbę szczegółów. Rozmiary wykrywanych szczegółów wynoszą do 0,001 mm.

Druk 3D ‐ w technice polyjet polega na warstwowym nakładaniu płynnej żywicy i utwardzaniu jej światłem ultrafioletowym. Tą techniką można wytworzyć trójwymiarowy model przedmiotu, który powstaje po przetworzeniu specjalistycznym oprogramowaniem danych pozyskanych z tomografii przemysłowej, mikrotomografii lub na podstawie dokumentacji inżynierskiej z programów komputerowych typu CAD. Zastosowana technologia umożliwia wydrukować modele o bardzo dużej precyzji i skomplikowanych kształtach.

Druk 3D – w technice FDM polega na warstwowym nakładaniu półpłynnego tworzywa sztucznego np. PLA, ABS, które wypływa z dyszy i stygnąc tworzy trwały obiekt. Tą techniką można wytworzyć model przedmiotu przy czym najczęściej dokładność oraz powtarzalność wydruku jest mniejsza niż w technice polyjet.

n-LAB © 2016 Frontier Theme